You can edit text on your website by double clicking on a text box on your website. Alternatively, when you select a text box a settings menu will appear. Selecting 'Edit Text' from this menu will also allow you to edit the text within this text box. Remember to keep your wording friendly, approachable and easy to understand as if you were talking to your customer
DAILY SPORTS SCHEDULE

DECEMBER 2018

The following daily listings are compiled from Coweta County athletic websites and online sources as a resource to our readers. They are not always official. Always try to double-check times with schools and/or coaches.
To add your schedule to this list, or report errors in listings, email [email protected]e.com
  1. Thursday
    November 29
    High School Basketball 7:30 p.m. Trinity Christian boys at Heritage School JV Basketball 4:00 p.m. Trinity Christian at Heritage School (girls, then boys) 6:30 p.m. Griffin at East Coweta Ninth Grade Basketball 5:00 p.m. Griffin at East Coweta
  2. Friday
    November 30
    High School Basketball (Girls first, boys to follow) 6:00 p.m. Westlake at East Coweta 6:00 p.m. Newnan at Central-Carroll 6:00 p.m. Mays at Northgate 6:00 p.m. Girls: Trinity Christian at Jordan 7:30 p.m. Boys: Trinity Christian at GAC JV Basketball 4:30 p.m. Westlake boys at East Coweta 4:30 p.m. Newnan boys at Central-Carroll 4:30 p.m. Trinity Christian at GAC
  3. Saturday
    December 1
    High School Basketball (Girls first, boys to follow) 3:30 p.m. Trinity Christian at Eagle’s Landing Christian High School Swimming TBA East Coweta, Northgate at Trojan Winter Invitational, Carrollton High School Wrestling TBA East Coweta at North Atlanta Warrior Classic 9:00 a.m. Newnan at Central-Phenix City, Ala. JV Basketball 12:30 p.m. Newnan girls at Langston Hughes 1:00 p.m. Trinity Christian at Eagle’s Landing Christian 2:00 p.m. Newnan boys at Langston Hughes JV Wrestling 8:00 a.m. Newnan at North Atlanta Warrior Classic Ninth Grade Basketball 11:00 a.m. Newnan boys at Langston Hughes
  4. Tuesday
    December 4
    High School Basketball (Girls first, boys to follow) 6:00 p.m. East Coweta at Pebblebrook 6:00 p.m. Wheeler at Newnan 6:00 p.m. Northgate at Pike County 6:00 p.m. Heritage School at Creekside Christian 7:30 p.m. Boys: Weber School at Trinity Christian High School Wrestling 5:30 p.m. Troup, Hughes, Westlake at Newnan (JV also) JV Basketball 4:30 p.m. Heritage School at Creekside Christian 4:30 p.m. East Coweta boys at Pebblebrook 6:00 p.m. Girls; Weber at Trinity Christian Middle School Basketball 4:00 p.m. Girls: Landmark Christian at Heritage School Middle School Soccer CCMSAL Boys 4:30 p.m. Madras at Arnall 4:30 p.m. Smokey Road at Lee 4:30 p.m. Evans at East Coweta CCMSAL Girls 4:30 p.m. Arnall at Madras 4:30 p.m. Lee at Smokey Road 4:30 p.m. East Coweta at Evans
  5. Friday
    October 5
    High School Football 7:30 p.m. New Manchester at Northgate (Youth Night) 7:30 p.m. Newnan at Wheeler 7:30 p.m. East Coweta at Westlake 7:30 p.m. Trinity Christian at Landmark Christian
  6. Saturday
    October 6
    High School Cross Country 9:15 a.m. East Coweta, Newnan, Northgate, Trinity Christian at Asics Invitational, Fox Hall Club High School Volleyball 9:00 a.m. East Coweta vs. Mt. Vernon - St. Pius Tournament 10:15 a.m. East Coweta vs. West Forsyth - St. Pius Tournament 11:30 a.m. East Coweta vs. Whitewater - St. Pius Tournament TBA Trinity Christian at Freedom Classic Tournament, Loganville Christian Middle School Cross Country TBA Trinity Christian at Crosspointe Christian Invitational Middle School Football 11:00 a.m. Creekside Christian at Trinity Christian ‘C’
  7. Monday
    October 8
  8. Tuesday
    October 9
    High School Volleyball 6:00 p.m. Newnan at Campbell (JV also) TBA Area 2-A Tournament, First Round at ELCA
  9. Wednesday
    October 10
    Middle School Football CCMSAL Semifinals 5:00 p.m. No. 6/3 winner vs. No. 2 5:00 p.m. No. 4/5 winner vs. No. 1
  10. Thursday
    October 11
    High School Volleyball TBA Area 2-A Tournament at Our Lady of Mercy JV Football 6:00 p.m. Holy Ground at Central Christian Middle School Football TBA GICAA Playoffs, First Round (7/8 grade) Middle School Volleyball 5:30 p.m. CCMSAL Championship at Arnall
  11. Friday
    October 12
    High School Football 7:30 p.m. Wheeler at East Coweta (Homecoming) 7:30 p.m. Campbell at Newnan (Homecoming) 7:30 p.m. Tift Area at Heritage School 7:30 p.m. Creekside Christian at Central Christian
  12. Saturday
    October 13
    High School Cross Country 8:30 a.m. Coweta Cup Championships at East Coweta/Lee Middle (Site TBD) High School Volleyball TBA Area 2-7A Tournament Middle School Cross Country TBA Trinity Christian at GICAA Championship, Heritage Christian, Fayetteville
  13. Monday
    October 15
  14. Tuesday
    October 16
    Middle School Football CCMSAL Championship 6:00 p.m. Host at highest seed’s high school of choice
  15. Wednesday
    October 17
  16. Thursday
    October 18
    JV Football 6:00 p.m. East Coweta at Northgate Ninth Grade Football 6:00 p.m. Northgate at East Coweta Middle School Football 6:00 p.m. Lafayette Christian at Central Christian TBA GICAA Championship (7/8 grade)
  17. Friday
    October 19
    High School Football 7:30 p.m. Tri-Cities at Northgate (Senior Night) 7:30 p.m. East Coweta at Pebblebrook 7:30 p.m. Newnan at Westlake 7:30 p.m. Holy Innocents at Trinity Christian 7:30 p.m. Cherokee Christian at Central Christian (Homecoming)
  18. Saturday
    October 20
    High School Volleyball GHSA State Tournament, First Round Middle School Football 11:00 a.m. Holy Spirit at Trinity Christian ‘C’
  19. Monday
    October 22
  20. Tuesday
    October 23
    High School Volleyball GHSA State Tournament, Second Round
  21. Wednesday
    October 24
    High School Cross Country 4:30 p.m. Area 2-7A Championships (JV at 3 p.m.), Allatoona Creek Park High School Volleyball GHSA State Tournament, Second Round
  22. Thursday
    October 25
    High School Cross Country 2:00 p.m. Northgate at Area 5-6A Championships, Clinton Preserve TBA Trinity Christian at Area 3-A Private Championship High School Softball TBA GHSA State Elite 8 Tournament, Columbus Middle School Football TBA GICAA State Quarterfinals
  23. Friday
    October 26
    High School Football 7:30 p.m. Pebblebrook at Newnan (Pink Out) 7:30 p.m. East Coweta at Campbell 7:30 p.m. Northgate at Hughes 7:30 p.m. Trinity Christian at Our Lady of Mercy 7:30 p.m. Heritage School at Notre Dame 7:30 p.m. Central Christian at Holy Ground High School Softball TBA GHSA State Elite 8 Tournament, Columbus
  24. Saturday
    October 27
    High School Softball TBA GHSA State Elite 8 Tournament, Columbus High School Volleyball GHSA Elite 8 Middle School Football 10:00 a.m. Trinity Christian at Community Christian
  25. Monday
    October 29
  26. Tuesday
    October 30
    High School Volleyball GHSA State Semifinals
  27. Wednesday
    October 31